// ۱۸ اسفند ۹۶ ، ۰۳:۳۷

بنیان گذار رستوران های زنجیره ای مک دونالد

فروشگاه های زنجیره ای مک دونالد به خاطر روش کار سریع و جذابشان موردعلاقه تمام مردم جهان قرار گرفته است. این فروشگاه توسط دو برادر به نام های ریچارد و موریس تاسیس شد. آن ها در خانواده ای فقیر زندگی می کردند، پس از مدتی به امید پیدا کردن کسب و کار به شهر آمدند و با یک ایده توانستند صنعت غذایی فست فود را به طور کامل در دست بگیرند. مک دونالد هم اکنون تبدیل به بزرگ ترین رستوران های زنجیره ای سطح دنیا شده که در 119 کشور دنیا، بیش از 35 هزار شعبه ی فعال دارد و روزانه به بیش از 65 میلیون مشتری خدمات ارائه می دهد.

موفقیت و شهرت ریچارد و موریس مک دونالد، کاملا برخلاف برادران داسلر که بنیان گذاران برندهای ورزشی آدیداس و پوما بودند، بر پایه محبت و صمیمیت این دو برادر شکل گرفته است. برای اطلاع از زندگی نامه برادران مک دونالد با ما همراه باشید.

بیوگرافی مک دونالد,زندگی مک دونالد,زندگی نامه مگان مک دونالد

بیوگرافی برادران مک دونالد (زندگینامه بزرگان)

در زندگی نامه ی موسسان مک دونالد اینگونه آمده است که : ریچارد مک دونالد در تاریخ در 16 فوریه سال 1909 به دنیا آمد و پس از گذشت 10 ماه از تولد او برادر کوچکترش به نام موریس مک دونالد در تاریخ 26 نوامبر 1909 متولد شد. این دو برادر در خانواده ای روستایی و فقیر در شهر منچستر، بزرگ ترین شهر در شمال نیوانگلند، واقع در ایالت نیوهمپشایر کشور آمریکا به دنیا آمدند.

پدر و مادر ریچارد و موریس مهاجران ایرلندی بودند. پدر آن ها به عنوان مدیرعامل تولیدی یک کارخانه ی کفش در همپشایر منصوب شد و به همین سبب، خانواده آن ها به این شهر مهاجرت کردند.

آغاز فعالیت

در اواخر دهه 1920 بود که ریچارد و موریس به کالیفرنیا مهاجرت کردند. در آن روزها این دو برادر در مقطع دبیرستان فارغ التحصیل شده بودند و مدرک دیپلم خود را به تازگی اخذ کرده بودند. آرزوی بزرگ آن ها این بود که بتوانند قبل از 50 سالگی یک میلیون دلار درآمد کسب کنند.

موریس و ریچارد مک دونالد در سال 1937 یک دکه ی هات داگ فروشی نزدیک مسیر مسابقه ی رالی آرکادیا در شمال شرق لس آنجلس افتتاح کردند. نحوه ی کار این دکه ی سیار به این صورت بود که به محل پارک ماشین ها می رفتند و پیش خدمت ها نزد راننده ها می رفتند و سفارشات را دریافت می کردند.

سال 1940 این دکه ی هات داگ به یک رستوران کوچک تبدیل شد که علاوه بر هات داگ، برگر و باربیکیو هم می فروخت. این شغل درآمد بدی نداشت، اما از دهه ی اول شروع کار، این دو برادر خیلی به این مسئله فکر می کردند که چگونه می توانند سفارشات را سریع تر آماده کنند و خدمات را با قیمت کمتری عرضه کنند؟

زندگی نامه ی مگان مک دونالد,زندگی نامه ی موسس مک دونالد,زندگینامه بزرگان

پیدایش ایده ی مک دونالد

بنابراین در سال 1948 این رستوران کوچک تعطیل شد و بعد از تغییر معماری و مدل به عنوان سیستم سرویس سرعتی مجدد بازگشایی شد. این رستوران جدید این بار با یک منوی محدود و یک سیستم تحویل سفارشات جدید، به استقبال مشتری ها آمد.

به جای پیش خدمت ها، پنجره های کوچکی تعبیه شد، که فروشنده ها در کمتر از یک دقیقه همبرگرهای مشتریان را با تمام مخلفات آماده می کردند. تمرکز سیستم مک دونالد بر روی همبرگرهای از پیش آماده شده بود و به همین خاطر مقدار اندکی پیاز به آن اضافه می کردند.

ریچارد در مصاحبه ای گفته بود: «ما به کسی نگفتیم که به همبرگر هامون پیاز اضافه می کنیم و هرچند مقدار آن ها زیاد نبود. ما نمی خواستیم چیزی مانع سرعتمان شود». درواقع این که از افراد مختلف بپرسند که آیا میل دارند پیاز یا ادویه های دیگری به برگرشان اضافه شود یا نه سرعت سیستم را کند می کرد.

موریس کارهای مربوط به آشپزخانه را انجام می داد و کارهای مربوط به فروش بر عهده برادر بزرگ تر ریچارد بود. طراحی معروف ساختمان های مک دونالدز با رنگ های قرمز و سفید، و همین طور نشان این فروشگاه ها که چند کمان قوسی طلایی رنگ است همگی به دست ریچارد انجام شده است.

زندگینامه مک دونالد,زندگینامه موسس مک دونالد

ری کراک و تاسیس شرکت مک دونالد

ری کراک مردی 57 ساله بود که تمام عمر را در آرزوی ثروتمند شدن با کارهای مختلفی سپری کرده بود که در هیچ کدام از آن ها نتوانست به موفقیتی که می خواهد دست یابد. در سال 1937 وارد تجارت جدیدی شد و خود را در آن عرصه به عنوان فروشنده انحصاری مطرح کرد. او مدت 20 سال برای فروش یک مخلوط کن مخصوص که شش مواد مختلف را با هم مخلوط می کرد، وقت صرف کرد ولی به هیچ موفقیت و ثروتی دست نیافت.

تا این که در سال 1954 از رستوران سن برناردی نو در کالیفرنیا سفارش 8 عدد مخلوط کن گرفت و از این بابت بسیار متعجب شد. ری کراک به آن جا رفت و با رستوران کوچکی مواجه شد که توسط برادران مک دونالد اداره می شد.

ری کراک ایده ی خود را با برادران مک دونالد در مورد گسترش رستوران های مک دونالد در سراسر آمریکا مطرح کرد. این گونه شد کخ در سال 1955 شرکت مک دونالد را تاسیس نمود و پس از گذشت 5 سال انحصار نام مک دونالد را از ریچارد و موریس خریداری کرد.

بیوگرافی مک دونالد,زندگی مک دونالد,زندگی نامه مگان مک دونالد

افتتاح متل های زنجیره ای توسط برادران مک دونالد

با پیشرفت کار برادران مک دونالد تصمیم گرفتند کاری متفاوت انجام بدهند. بنابراین در سال 1961 ریچارد و موریس مک دونالد که حالا تبدیل به افرادی میلیونر شده بودند، تصمیم گرفتند از ری کراک جدا شوند.

در همین زمان بود که پروژه ی متفاوت خودشان را شروع کردند. متل های زنجیره ای در سراسر کشور! با این پروژه برادران مک دونالد غذای جهانگردها و مسافران را تهیه می کردند. البته موریس در ابتدای این پروژه به سختی بیمار شد و سلامت جسمی او به شدت تحلیل رفت.

ریچارد مک دونالد در این باره می گوید: «موریس مک دونالد بیمار شد و از من درخواست کرد تا پروژه را ادامه بدهم و او هم به هر اندازه ای که بتواند کمک می کند. من هم به او گفتم که ما این کار را 35 سال پیش با کمک هم شروع کرده ایم. اگر تو بخواهی از آن کناره گیری کنی مطمئن باش من نیز کنار می کشم». و این همان کاری بود که برادران مک دونالد انجام دادند و این گونه بود که این دو برادر، انقلابی در رستوران های فست فود دنیا ایجاد کردند.

عکس های مک دونالد

بیوگرافی مک دونالد,زندگی مک دونالد,زندگی نامه مگان مک دونالد

بیوگرافی مک دونالد,زندگی مک دونالد,زندگی نامه مگان مک دونالد

بیوگرافی مک دونالد,زندگی مک دونالد,زندگی نامه مگان مک دونالد

بیوگرافی مک دونالد,زندگی مک دونالد,زندگی نامه مگان مک دونالد

بیوگرافی مک دونالد,زندگی مک دونالد,زندگی نامه مگان مک دونالد

بیوگرافی مک دونالد,زندگی مک دونالد,زندگی نامه مگان مک دونالد

بیوگرافی مک دونالد,زندگی مک دونالد,زندگی نامه مگان مک دونالد

نکات جالب در مورد مک دونالد

در کشورهای هند، کشمیر و جامو شعبه هایی از مک دونالد با تابلوهای مخصوص گیاهخواران افتتاح شده است. مک دونالد با این روش سعی کرده حتی مشتریانی که گوشت خوار نیستند را در این بازار پرجمعیت از دست ندهد. منوهایی که مک دونالد در این شعبه ها ارائه می دهد شامل سبزیجات، پودر کاری، سیب زمینی و سس فلفل می باشد.

صاحب یکی از شعبه های مک دونالد در کاخ باکینگهام «ملکه الیزابت» است.

مک دونالد هم اکنون یکی از بزرگ ترین توزیع کننده های اسباب بازی در سراسر دنیا می باشد.

The Founder «بنیان گذار» درباره ی سرگذشت ری کراک، موسس شرکت مک دونالد و داستان موفقیت این برند فست فود در سراسر دنیا می باشد. فیلم بنیان گذار در سال 2017 منتشر شد.

برای شناخت و درک بیشتر زندگی نامه موسسان مک دونالد، به همه دوستان عزیز سایت پرورش افکار دیدن این فیلم فوق العاده جذاب و دیدنی را پیشنهاد می کنیم.

منبع: پرورش افکار

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">

دیدگاه ها ۰ هیچ نظری هنوز ثبت نشده است